Gıda: İyi De Ne Yemeliyim?

Stok Kodu:
9786254103339
Boyut:
13.5x21
Sayfa Sayısı:
528
Baskı:
1
Basım Tarihi:
2024-05
Kapak Türü:
Ciltsiz
Kağıt Türü:
2. Hamur
Orijinal Adı:
Food: What the Heck Should I Eat?
%20 indirimli
599,00TL
479,20TL
Taksitli fiyat: 9 x 58,57TL
KARGO BEDAVA
Temin süresi 2-5 gündür.
9786254103339
1336045
Gıda: İyi De Ne Yemeliyim?
Gıda: İyi De Ne Yemeliyim?
479.20

GIDA:
İYİ DE NE YEMELİYİM?

Yulaf lapası yemenin güne başlamanın sağlıklı bir yolu olmadığını, süt içmenin kemikleri güçlendirmediğini ve yumurtanın korkulacak bir yanı olmadığını biliyor muydunuz?

Sağlık konusunda en bilinçli olanlarımız bile kilo vermek, zinde kalmak ve daha iyi hissetmek için nasıl beslenmesi gerektiğini çözmekte zorlanıyor. Beslenme konusunda ortalıkta bir sürü değişken ve çelişkili bilgi dolaşıyor ve iyi bir tavsiye için nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Gıda endüstrisinin lobi faaliyetleriyle onlarca yıldır çarpıttığı “sağduyu”, yanıltıcı bilimsel çalışmalar ve yozlaşmış gıda politikaları beslenme konusundaki kafa karışıklığını daha da artırdı. Sonuç olarak markete gittiğimizde bunalır ve kaygılanır olduk. 

Dr. Mark Hyman, gıdalar hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekmek ve gerçekleri açığa çıkarmak için kaleme aldığı bu kapsamlı kitabında bütün besin gruplarını yakından inceliyor ve bize neleri yanlış anladığımızı izah ediyor. Tahıllara, baklagillere, kırmızı ete, süt ürünlerine, yağlara, tatlandırıcılara ve çok daha fazlasına dair yanlış bilinenlerin doğrusunu açıklarken çarpıcı bilimsel verileri de sade ve akıcı bir üslupla gözler önüne seriyor. İyi gıdaların kronik hastalıkların önüne geçme gücüne sahip olduğunun altını çizen Dr. Hyman, gıdaları üretme, pişirme ve tüketme aşamalarında hem bedenimizi hem de dünyayı besleyerek nasıl sağlıklı bir toplum yaratabileceğimiz konusunda bütüncül bir bakış açısı sunuyor. 

Mitleri altüst eden bilimsel verilere dayalı açıklamalar ve leziz yemek tarifleriyle Gıda: İyi De Ne Yemeliyim? kitabı, ideal kilonuza ulaşmanızı ve ömür boyu sağlıklı yaşamanızı sağlayacak pratik bir rehber.


“Dr. Hyman yeni kitabıyla bize gıdanın ne kadar güçlü bir ilaç olduğunu ve vücudumuzu hastalık veya sağlık mesajlarıyla programlayan, hem çevremizle hem de genlerimizle ilgili bilgiler içerdiğini gösteriyor.”
Dr. Deepak Chopra, Süper Genler kitabının eş yazarı

 “Gıdalar konusunda her zamankinden daha fazla bilgiye ve seçeneğe sahibiz ama yine de her geçen gün daha fazla insan yaşam tarzı kaynaklı hastalıklara yakalanıyor. Nerede yanlış yapıyoruz? Nasıl oldu da gerçek gıdalardan bu kadar uzaklaştık? İçinde ne olduğunu bilmediğimiz yirmi farklı malzeme bulunan paketli yiyeceklere nasıl mahkûm olduk? Dr. Hyman’ın size gıdanın şifa gücünü gösterip beslenmeyi sizin için basit, eğlenceli ve lezzetli hale getirmesine izin verin.”
Dr. Daniel G. Amen, Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin kitabının yazarı

“Gıdanın sandığımızdan daha güçlü bir ilaç olduğu ortaya çıktı ama yine de ortalıkta bu kadar çok diyet olması yalnızca kafa karıştırıyor. Dr. Hyman Gıda kitabında bize tam da ihtiyacımız olanı veriyor: uzman görüşü, mantıklı açıklamalar ve sağlığımızı geri kazanıp ömrümüzü uzatmak için nasıl beslenmemiz gerektiğine dair faydalı öneriler. Bu kitabın, beslenme konusunda okuyabileceğiniz en önemli eser olduğunu söyleyebilirim.”
Dr. Dale E. Bredesen, Alzheimer’ın Sonu kitabının yazarı

“Dr. Hyman kendimize belki de her gün sorduğumuz en önemli soruyu zarifçe cevaplıyor. Gıda kitabı, beslenme bilimiyle elde edilen en iyi sonuçları herkes için anlaşılır ve uygulanabilir hale getirmiş.”
Dr. David Perlmutter, Tahıl Beyin kitabının yazarı

“Beslenmeyle ilgili kaygıların gittikçe arttığı bir dünyada Dr. Hyman gıdaya ilaç gibi yaklaşmanın yol haritasını çiziyor.”
Dr. Mehmet Öz

“Gördüğüm kadarıyla sağlıklı beslenme konusunda birçok kişinin kafası karışık. Gıda: İyi De Ne Yemeliyim? bize zarar veren ve bizi iyileştiren gıdaları öğrenmemizi sağlayacak son derece anlaşılır bir rehber. Gerçek, sağlıklı gıdalarla beslenme işini varsayımlara bırakmak istemiyorsanız bu kitabı okuyun!” 
Dr. Rangan Chatterjee

“Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Bunlarla gerektiği gibi baş etmek istiyorsak her vatandaşımızın sağlıklı, enerjik ve yaratıcı olması gerekiyor. Dr. Hyman da Gıda kitabıyla, biz Amerikalılara hem kendimiz hem de ülkemiz için nasıl daha sağlıklı olacağımıza dair dolambaçsız bir rehberlik sunuyor. Artık biraz daha sağlıklı olma zamanı, aksi halde çok da uzak olmayan bir gelecekte sağlık masrafları ekonomimizi çökertecek. Bu pratik kitap daha iyi bir zamanda gelemezdi.” 
Kongre Üyesi Tim Ryan

“Beslenmeyle ilgili her gün maruz kaldığımız çelişkili mesajlar arasında yolumuzu nasıl bulabiliriz? Yağ tüketmek iyi bir şey. Yağ tüketmek kötü bir şey. Şeker kötü. Tuz kötü. Tuz iyi. Vücudumuz, bize neyin yararlı, neyin zararlı olduğunu söyleyen karmaşık ama zarifçe tasarlanmış bir sistemler bütünü. Buna rağmen insanlar gelişmek, berrak bir zihne ve güçlü bir vücuda sahip olmak ve hayallerine ulaşma kapasitelerini açığa çıkarabilmek için nasıl beslenmeleri gerektiğinden habersiz. Gıda kitabıyla Dr. Mark Hyman, yiyeceklerle ilgili önemli soruların cevaplarını verirken gıdayı bir ilaç gibi kullanmanın yolunu da öğretiyor. Eğer nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda kafanız karışıksa bu kitabı mutlaka okumalısınız.” 
Tony Robbins, Amerika’nın bir numaralı yaşam ve iş stratejileri uzmanı

“Beslenme biçimimizin, akıl ve genel anlamda vücut sağlığımız üzerinde ciddi bir etkisi var. Ancak günümüzde, gerçekten nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda ciddi bir kafa karışıklığı söz konusu. Dr. Mark Hyman, Gıda kitabıyla tüketicilere, bu beslenme karmaşasının içinde doğru yolu bulmaları için yardım ederken daha sağlıklı bir hayata ulaşmanın da yol haritasını çiziyor.” 
 Maria Shriver, gazeteci ve Women’s Alzheimer Movement’ın kurucusu

“Doktor Hyman’ın yeni kitabı, diyet ve beslenme konusunda yanlış bilinenler için mükemmel bir panzehir. Yaşam boyu sağlıklı olabilmek için tam olarak hangi gıdaları yememiz veya hangilerinden uzak durmamız gerektiğini kısa ve öz ifadelerle anlatıyor. Onun tavsiyelerine uyarak, önlenebilir hastalıkların görülme sıklığını ve herkesin sağlık masraflarını azaltabiliriz.” 
Dr. Toby Cosgrove, Cleveland Kliniği’nin CEO’su

“Her muayene sonrası doktorun odasından çıkmadan önce herkese söylenen klasik bir cümle vardır: Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin. Ne yazık ki kolektif insanlık tarihimizin bu noktasında bile bunları nasıl hayata geçireceğimiz konusunda fikir birliğine varmış değiliz. Özellikle beslenme söz konusu olduğunda bu kafa karışıklığını hepimiz her gün yaşıyoruz. Bir gün Hindistan cevizi yağının her derde deva bir ilaç, ertesi gün ise kalp hastalığının sebeplerinden biri olduğunu duyabiliyoruz mesela. Hayatını sağlıklı beslenme konusuna özenle ve sebatla adamış olan Dr. Mark Hyman, bize Gıda adlı yeni kitabında uzun zamandır hasret kaldığımız açıklamaları sunuyor ve beslenmeyle ilgili bilimsel araştırmalar arasında gezinirken kafası karışık tüketici için aydınlık bir yol çiziyor.” 
Dr. Sanjay Gupta

“Mark Hyman’ın beslenme ve sağlık konusundaki bilgi birikimi, nefes alan insanlar kadar çok. Yeni kitabı Gıda, sağlıklı olmak için nelerle beslenmemiz, en önemlisi de nelerle beslenmememiz gerektiği konusunda paha biçilmez bir rehber.”
 Gary Taubes

“Asırlar boyu sözde ‘güvenilir uzmanlar’ tarafından türlü türlü diyet saçmalığına maruz bırakıldıktan sonra nihayet nelerle beslenmemiz gerektiği konusuna aklı ve sağduyuyu geri getiren bir eser. Bravo, Dr. Hyman. Bu kitap iyi bir tıbbi kaynak.”
 Dr. Christiane Northrup

“Diyet savaşlarında, hiçbir mücadele az yağlı vegan ile bol yağlı paleo arasında yaşanandan daha çekişmeli değil. Mark Hyman ise paleo ile vegan beslenme arasında orta noktayı buluyor: makul oranda hayvansal gıdayla desteklenmiş, bitkisel ağırlıklı bir diyet (buna ‘Pegan’ adını veriyor). Gıda, gezegenimize de değer vererek sağlığımızı geri kazanmanın çok lezzetli bir tarifi.” 
Dr. David Ludwig, Sürekli Aç Mısınız? kitabının yazarı

“Yiyeceklerle hem kendimize zarar vermek hem de kendimizi iyileştirmek daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı. Gıda kitabının sonuna geldiğinizde kendinizi her zamankinden daha güçlü ve sağlık durumunuzu iyileştirmek konusunda çok daha bilinçli hissedeceksiniz.” 
Dr. Steven R. Gundry

“İnsanların çoğu düzgün beslenmenin sağlığın yapı taşı olduğunu biliyor ama nasıl beslenmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Karbonhidrat oranı düşük, az yağlı, Paleo, bitkisel, çiğ, vegan veya vejetaryen beslenme tarzlarından hangisini seçmeli? Dr. Hyman Gıda kitabında bu kafa karışıklığına bir son veriyor ve nasıl beslenmek gerektiğiyle ilgili net bilgilerle okurlarını güçlendiriyor.”
 Chris Kresser, Kresser Enstitüsü’nün kurucusu

“Beslenme bilimi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Dr. Hyman bu konuyu kolayca anlaşılır bir hale getiriyor ve sizi hayatınızı basitleştirmeniz için teşvik ediyor.” 
Dr. Joseph Mercola, Yakıt Olarak Yağ, Ketojenik Oruç ve Zahmetsiz İyileşme kitaplarının yazarı 

“Dr. Hyman tüm yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırıyor. Ne yiyeceğinize karar vermeniz artık çok daha kolay hale gelirken kendinizi hiç olmadığınız kadar mutlu ve sağlıklı hissedeceksiniz.” 
Vani Hari, FoodBabe sitesinin kurucusu

“Sağlık, tabağınıza koyduklarınızla başlar. Doktor Hyman açık ve net tavsiyeleriyle beslenme konusundaki kafa karışıklığımızı gideriyor ve damak zevkimizden ödün vermeden vücudumuzu sağlığına kavuşturabilmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatıyor.” 
JJ Virgin, ünlülerin beslenme ve fitness koçu

“Doktor Hyman’ın Gıda kitabı, gerçekleri sağlığımızı tehdit eden endüstrilerin huzurunu kaçıracak kadar açık seçik bir şekilde ortaya koyuyor ve doğrudan asla şaşmıyor. Daha iyi yiyecek seçimleri sayesinde herkesin nasıl da birer çiçek gibi serpilip gelişebileceğini gösteriyor. Bu okuyup okuyabileceğiniz en yararlı eser olabilir.”
Daniel Goleman

“Doktor Hyman Gıda kitabında beslenmeyle ilgili sorulabilecek en önemli soruya herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir şekilde cevap veriyor. Bu kitap, yedikleri aracılığıyla fonksiyonel sağlığını iyileştirmenin yolunu arayanlar için bir baş ucu rehberi.” 
Dr. Jeffrey Bland, Fonksiyonel Tıp Enstitüsü’nün kurucusu

“Endüstriyel tarım gıda tedarikimize tam olarak ne yaptı ve bu, hem insan hem de çevre sağlığını nasıl etkiledi? Marketten içeri adımımızı attığımızda nasıl bilinçli bir tüketici olabiliriz? Otla beslenmiş ile organik arasındaki fark nedir? Organik olması gerçekten önemli mi? İyi de hakikaten ne yemeliyiz? Dr. Mark Hyman Gıda adlı yeni kitabında bu önemli soruların hepsini cevaplıyor. Mutlaka okuyun!” 
Dave Asprey, Bulletproof’un kurucusu

“Gıda, sağlıklı bir yaşamın tam merkezinde yer alıyor ve yiyeceklerimizi tedarik etme biçimimiz de gezegenimizin sağlığıyla doğrudan bağlantılı. Ancak ne yememiz gerektiğiyle ilgili bilgi ve tavsiyelerin karmaşasından bunalmış durumdayız. Mark Hyman Gıda adlı yeni kitabında karmaşık bilimsel verileri pratik tavsiyelere dönüştürüp neleri yememiz ve nelerden uzak durmamız gerektiğini açık açık anlatıyor. Bu kitap, gıdanın bizi nasıl geliştirebileceğini gözler önüne seren bir kılavuz.”
Arianna Huffington

“Dr. Hyman belki de her gün kendimize sorduğumuz en önemli soruyu zarifçe cevaplıyor. Gıda kitabı beslenme biliminin en iyi sonuçlarını herkes için anlaşılır ve uygulanabilir hale getiriyor.” 
Dr. David Perlmutter, Tahıl Beyin kitabının yazarı

“Dr. Hyman hem aklımızın ve bedenimizin hem de gezegenimizin sağlığını iyileştirmek için halkın gıdayla ilişkisini değiştiriyor… Sağlıklı proteinleri ve yağları taze sebzelerle birleştiren bir diyet öneren Dr. Hyman, bununla da yetinmeyip çoğumuzun benimsediği kötü beslenme alışkanlıklarına yol açan gıda politikalarını açığa çıkararak bize büyük resmi gösteriyor.” 
Bill Frist, Forbes


DR. MARK HYMAN bir aile hekimidir, kitapları on iki kez New York Times çoksatanı seçilen bir yazardır ve alanında uluslararası düzeyde tanınan bir lider, konuşmacı, eğitimci ve savunucudur. Cleveland Kliniği’nde Pritzker Vakfı’nın fonksiyonel tıp başkanı ve Cleveland Klinik Fonksiyonel Tıp Merkezi’nin yöneticisidir. Aynı zamanda UltraWellness Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi, Fonksiyonel Tıp Enstitüsü’nün kurul başkanı ve The Huffington Post’un tıp editörüdür. Ayrıca tıbbi bilgiler açısından CBS This Morning, Today, Good Morning America, CNN, The View, Katie ve The Dr. Oz Show da dâhil olmak üzere birçok televizyon ağı ve programına düzenli olarak katkıda bulunmuştur. 2014’te gösterime giren ve çocukluk obezitesini ele alan Tıka Basa adlı belgeselde önemli bir rol oynamıştır.

GIDA:
İYİ DE NE YEMELİYİM?

Yulaf lapası yemenin güne başlamanın sağlıklı bir yolu olmadığını, süt içmenin kemikleri güçlendirmediğini ve yumurtanın korkulacak bir yanı olmadığını biliyor muydunuz?

Sağlık konusunda en bilinçli olanlarımız bile kilo vermek, zinde kalmak ve daha iyi hissetmek için nasıl beslenmesi gerektiğini çözmekte zorlanıyor. Beslenme konusunda ortalıkta bir sürü değişken ve çelişkili bilgi dolaşıyor ve iyi bir tavsiye için nereye başvuracağımızı bilmiyoruz. Gıda endüstrisinin lobi faaliyetleriyle onlarca yıldır çarpıttığı “sağduyu”, yanıltıcı bilimsel çalışmalar ve yozlaşmış gıda politikaları beslenme konusundaki kafa karışıklığını daha da artırdı. Sonuç olarak markete gittiğimizde bunalır ve kaygılanır olduk. 

Dr. Mark Hyman, gıdalar hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekmek ve gerçekleri açığa çıkarmak için kaleme aldığı bu kapsamlı kitabında bütün besin gruplarını yakından inceliyor ve bize neleri yanlış anladığımızı izah ediyor. Tahıllara, baklagillere, kırmızı ete, süt ürünlerine, yağlara, tatlandırıcılara ve çok daha fazlasına dair yanlış bilinenlerin doğrusunu açıklarken çarpıcı bilimsel verileri de sade ve akıcı bir üslupla gözler önüne seriyor. İyi gıdaların kronik hastalıkların önüne geçme gücüne sahip olduğunun altını çizen Dr. Hyman, gıdaları üretme, pişirme ve tüketme aşamalarında hem bedenimizi hem de dünyayı besleyerek nasıl sağlıklı bir toplum yaratabileceğimiz konusunda bütüncül bir bakış açısı sunuyor. 

Mitleri altüst eden bilimsel verilere dayalı açıklamalar ve leziz yemek tarifleriyle Gıda: İyi De Ne Yemeliyim? kitabı, ideal kilonuza ulaşmanızı ve ömür boyu sağlıklı yaşamanızı sağlayacak pratik bir rehber.


“Dr. Hyman yeni kitabıyla bize gıdanın ne kadar güçlü bir ilaç olduğunu ve vücudumuzu hastalık veya sağlık mesajlarıyla programlayan, hem çevremizle hem de genlerimizle ilgili bilgiler içerdiğini gösteriyor.”
Dr. Deepak Chopra, Süper Genler kitabının eş yazarı

 “Gıdalar konusunda her zamankinden daha fazla bilgiye ve seçeneğe sahibiz ama yine de her geçen gün daha fazla insan yaşam tarzı kaynaklı hastalıklara yakalanıyor. Nerede yanlış yapıyoruz? Nasıl oldu da gerçek gıdalardan bu kadar uzaklaştık? İçinde ne olduğunu bilmediğimiz yirmi farklı malzeme bulunan paketli yiyeceklere nasıl mahkûm olduk? Dr. Hyman’ın size gıdanın şifa gücünü gösterip beslenmeyi sizin için basit, eğlenceli ve lezzetli hale getirmesine izin verin.”
Dr. Daniel G. Amen, Beyninizi Değiştirin Hayatınız Değişsin kitabının yazarı

“Gıdanın sandığımızdan daha güçlü bir ilaç olduğu ortaya çıktı ama yine de ortalıkta bu kadar çok diyet olması yalnızca kafa karıştırıyor. Dr. Hyman Gıda kitabında bize tam da ihtiyacımız olanı veriyor: uzman görüşü, mantıklı açıklamalar ve sağlığımızı geri kazanıp ömrümüzü uzatmak için nasıl beslenmemiz gerektiğine dair faydalı öneriler. Bu kitabın, beslenme konusunda okuyabileceğiniz en önemli eser olduğunu söyleyebilirim.”
Dr. Dale E. Bredesen, Alzheimer’ın Sonu kitabının yazarı

“Dr. Hyman kendimize belki de her gün sorduğumuz en önemli soruyu zarifçe cevaplıyor. Gıda kitabı, beslenme bilimiyle elde edilen en iyi sonuçları herkes için anlaşılır ve uygulanabilir hale getirmiş.”
Dr. David Perlmutter, Tahıl Beyin kitabının yazarı

“Beslenmeyle ilgili kaygıların gittikçe arttığı bir dünyada Dr. Hyman gıdaya ilaç gibi yaklaşmanın yol haritasını çiziyor.”
Dr. Mehmet Öz

“Gördüğüm kadarıyla sağlıklı beslenme konusunda birçok kişinin kafası karışık. Gıda: İyi De Ne Yemeliyim? bize zarar veren ve bizi iyileştiren gıdaları öğrenmemizi sağlayacak son derece anlaşılır bir rehber. Gerçek, sağlıklı gıdalarla beslenme işini varsayımlara bırakmak istemiyorsanız bu kitabı okuyun!” 
Dr. Rangan Chatterjee

“Ülkemiz çok büyük zorluklarla karşı karşıya. Bunlarla gerektiği gibi baş etmek istiyorsak her vatandaşımızın sağlıklı, enerjik ve yaratıcı olması gerekiyor. Dr. Hyman da Gıda kitabıyla, biz Amerikalılara hem kendimiz hem de ülkemiz için nasıl daha sağlıklı olacağımıza dair dolambaçsız bir rehberlik sunuyor. Artık biraz daha sağlıklı olma zamanı, aksi halde çok da uzak olmayan bir gelecekte sağlık masrafları ekonomimizi çökertecek. Bu pratik kitap daha iyi bir zamanda gelemezdi.” 
Kongre Üyesi Tim Ryan

“Beslenmeyle ilgili her gün maruz kaldığımız çelişkili mesajlar arasında yolumuzu nasıl bulabiliriz? Yağ tüketmek iyi bir şey. Yağ tüketmek kötü bir şey. Şeker kötü. Tuz kötü. Tuz iyi. Vücudumuz, bize neyin yararlı, neyin zararlı olduğunu söyleyen karmaşık ama zarifçe tasarlanmış bir sistemler bütünü. Buna rağmen insanlar gelişmek, berrak bir zihne ve güçlü bir vücuda sahip olmak ve hayallerine ulaşma kapasitelerini açığa çıkarabilmek için nasıl beslenmeleri gerektiğinden habersiz. Gıda kitabıyla Dr. Mark Hyman, yiyeceklerle ilgili önemli soruların cevaplarını verirken gıdayı bir ilaç gibi kullanmanın yolunu da öğretiyor. Eğer nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda kafanız karışıksa bu kitabı mutlaka okumalısınız.” 
Tony Robbins, Amerika’nın bir numaralı yaşam ve iş stratejileri uzmanı

“Beslenme biçimimizin, akıl ve genel anlamda vücut sağlığımız üzerinde ciddi bir etkisi var. Ancak günümüzde, gerçekten nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda ciddi bir kafa karışıklığı söz konusu. Dr. Mark Hyman, Gıda kitabıyla tüketicilere, bu beslenme karmaşasının içinde doğru yolu bulmaları için yardım ederken daha sağlıklı bir hayata ulaşmanın da yol haritasını çiziyor.” 
 Maria Shriver, gazeteci ve Women’s Alzheimer Movement’ın kurucusu

“Doktor Hyman’ın yeni kitabı, diyet ve beslenme konusunda yanlış bilinenler için mükemmel bir panzehir. Yaşam boyu sağlıklı olabilmek için tam olarak hangi gıdaları yememiz veya hangilerinden uzak durmamız gerektiğini kısa ve öz ifadelerle anlatıyor. Onun tavsiyelerine uyarak, önlenebilir hastalıkların görülme sıklığını ve herkesin sağlık masraflarını azaltabiliriz.” 
Dr. Toby Cosgrove, Cleveland Kliniği’nin CEO’su

“Her muayene sonrası doktorun odasından çıkmadan önce herkese söylenen klasik bir cümle vardır: Egzersiz yapın ve sağlıklı beslenin. Ne yazık ki kolektif insanlık tarihimizin bu noktasında bile bunları nasıl hayata geçireceğimiz konusunda fikir birliğine varmış değiliz. Özellikle beslenme söz konusu olduğunda bu kafa karışıklığını hepimiz her gün yaşıyoruz. Bir gün Hindistan cevizi yağının her derde deva bir ilaç, ertesi gün ise kalp hastalığının sebeplerinden biri olduğunu duyabiliyoruz mesela. Hayatını sağlıklı beslenme konusuna özenle ve sebatla adamış olan Dr. Mark Hyman, bize Gıda adlı yeni kitabında uzun zamandır hasret kaldığımız açıklamaları sunuyor ve beslenmeyle ilgili bilimsel araştırmalar arasında gezinirken kafası karışık tüketici için aydınlık bir yol çiziyor.” 
Dr. Sanjay Gupta

“Mark Hyman’ın beslenme ve sağlık konusundaki bilgi birikimi, nefes alan insanlar kadar çok. Yeni kitabı Gıda, sağlıklı olmak için nelerle beslenmemiz, en önemlisi de nelerle beslenmememiz gerektiği konusunda paha biçilmez bir rehber.”
 Gary Taubes

“Asırlar boyu sözde ‘güvenilir uzmanlar’ tarafından türlü türlü diyet saçmalığına maruz bırakıldıktan sonra nihayet nelerle beslenmemiz gerektiği konusuna aklı ve sağduyuyu geri getiren bir eser. Bravo, Dr. Hyman. Bu kitap iyi bir tıbbi kaynak.”
 Dr. Christiane Northrup

“Diyet savaşlarında, hiçbir mücadele az yağlı vegan ile bol yağlı paleo arasında yaşanandan daha çekişmeli değil. Mark Hyman ise paleo ile vegan beslenme arasında orta noktayı buluyor: makul oranda hayvansal gıdayla desteklenmiş, bitkisel ağırlıklı bir diyet (buna ‘Pegan’ adını veriyor). Gıda, gezegenimize de değer vererek sağlığımızı geri kazanmanın çok lezzetli bir tarifi.” 
Dr. David Ludwig, Sürekli Aç Mısınız? kitabının yazarı

“Yiyeceklerle hem kendimize zarar vermek hem de kendimizi iyileştirmek daha önce hiç bu kadar kolay olmamıştı. Gıda kitabının sonuna geldiğinizde kendinizi her zamankinden daha güçlü ve sağlık durumunuzu iyileştirmek konusunda çok daha bilinçli hissedeceksiniz.” 
Dr. Steven R. Gundry

“İnsanların çoğu düzgün beslenmenin sağlığın yapı taşı olduğunu biliyor ama nasıl beslenmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Karbonhidrat oranı düşük, az yağlı, Paleo, bitkisel, çiğ, vegan veya vejetaryen beslenme tarzlarından hangisini seçmeli? Dr. Hyman Gıda kitabında bu kafa karışıklığına bir son veriyor ve nasıl beslenmek gerektiğiyle ilgili net bilgilerle okurlarını güçlendiriyor.”
 Chris Kresser, Kresser Enstitüsü’nün kurucusu

“Beslenme bilimi bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Dr. Hyman bu konuyu kolayca anlaşılır bir hale getiriyor ve sizi hayatınızı basitleştirmeniz için teşvik ediyor.” 
Dr. Joseph Mercola, Yakıt Olarak Yağ, Ketojenik Oruç ve Zahmetsiz İyileşme kitaplarının yazarı 

“Dr. Hyman tüm yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırıyor. Ne yiyeceğinize karar vermeniz artık çok daha kolay hale gelirken kendinizi hiç olmadığınız kadar mutlu ve sağlıklı hissedeceksiniz.” 
Vani Hari, FoodBabe sitesinin kurucusu

“Sağlık, tabağınıza koyduklarınızla başlar. Doktor Hyman açık ve net tavsiyeleriyle beslenme konusundaki kafa karışıklığımızı gideriyor ve damak zevkimizden ödün vermeden vücudumuzu sağlığına kavuşturabilmek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatıyor.” 
JJ Virgin, ünlülerin beslenme ve fitness koçu

“Doktor Hyman’ın Gıda kitabı, gerçekleri sağlığımızı tehdit eden endüstrilerin huzurunu kaçıracak kadar açık seçik bir şekilde ortaya koyuyor ve doğrudan asla şaşmıyor. Daha iyi yiyecek seçimleri sayesinde herkesin nasıl da birer çiçek gibi serpilip gelişebileceğini gösteriyor. Bu okuyup okuyabileceğiniz en yararlı eser olabilir.”
Daniel Goleman

“Doktor Hyman Gıda kitabında beslenmeyle ilgili sorulabilecek en önemli soruya herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir şekilde cevap veriyor. Bu kitap, yedikleri aracılığıyla fonksiyonel sağlığını iyileştirmenin yolunu arayanlar için bir baş ucu rehberi.” 
Dr. Jeffrey Bland, Fonksiyonel Tıp Enstitüsü’nün kurucusu

“Endüstriyel tarım gıda tedarikimize tam olarak ne yaptı ve bu, hem insan hem de çevre sağlığını nasıl etkiledi? Marketten içeri adımımızı attığımızda nasıl bilinçli bir tüketici olabiliriz? Otla beslenmiş ile organik arasındaki fark nedir? Organik olması gerçekten önemli mi? İyi de hakikaten ne yemeliyiz? Dr. Mark Hyman Gıda adlı yeni kitabında bu önemli soruların hepsini cevaplıyor. Mutlaka okuyun!” 
Dave Asprey, Bulletproof’un kurucusu

“Gıda, sağlıklı bir yaşamın tam merkezinde yer alıyor ve yiyeceklerimizi tedarik etme biçimimiz de gezegenimizin sağlığıyla doğrudan bağlantılı. Ancak ne yememiz gerektiğiyle ilgili bilgi ve tavsiyelerin karmaşasından bunalmış durumdayız. Mark Hyman Gıda adlı yeni kitabında karmaşık bilimsel verileri pratik tavsiyelere dönüştürüp neleri yememiz ve nelerden uzak durmamız gerektiğini açık açık anlatıyor. Bu kitap, gıdanın bizi nasıl geliştirebileceğini gözler önüne seren bir kılavuz.”
Arianna Huffington

“Dr. Hyman belki de her gün kendimize sorduğumuz en önemli soruyu zarifçe cevaplıyor. Gıda kitabı beslenme biliminin en iyi sonuçlarını herkes için anlaşılır ve uygulanabilir hale getiriyor.” 
Dr. David Perlmutter, Tahıl Beyin kitabının yazarı

“Dr. Hyman hem aklımızın ve bedenimizin hem de gezegenimizin sağlığını iyileştirmek için halkın gıdayla ilişkisini değiştiriyor… Sağlıklı proteinleri ve yağları taze sebzelerle birleştiren bir diyet öneren Dr. Hyman, bununla da yetinmeyip çoğumuzun benimsediği kötü beslenme alışkanlıklarına yol açan gıda politikalarını açığa çıkararak bize büyük resmi gösteriyor.” 
Bill Frist, Forbes


DR. MARK HYMAN bir aile hekimidir, kitapları on iki kez New York Times çoksatanı seçilen bir yazardır ve alanında uluslararası düzeyde tanınan bir lider, konuşmacı, eğitimci ve savunucudur. Cleveland Kliniği’nde Pritzker Vakfı’nın fonksiyonel tıp başkanı ve Cleveland Klinik Fonksiyonel Tıp Merkezi’nin yöneticisidir. Aynı zamanda UltraWellness Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisi, Fonksiyonel Tıp Enstitüsü’nün kurul başkanı ve The Huffington Post’un tıp editörüdür. Ayrıca tıbbi bilgiler açısından CBS This Morning, Today, Good Morning America, CNN, The View, Katie ve The Dr. Oz Show da dâhil olmak üzere birçok televizyon ağı ve programına düzenli olarak katkıda bulunmuştur. 2014’te gösterime giren ve çocukluk obezitesini ele alan Tıka Basa adlı belgeselde önemli bir rol oynamıştır.

Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat