Format Kitap
Barkod 9786057662354
Yayın Tarihi 2019-11-01
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 178
Kapak Ciltsiz
Kağıt 2. Hamur
Boyut 16.5 X 23.5

Emeği Geçenler :
Yazar   : Günay Keleş

İçinde yaşadığımız yüzyılda, insan yaşamının varlığını devam ettirebilmesi için tüm dünyada tarım işletmeleri, giderek önem kazanmıştır. Tarımsal işletmelerin büyük ya da küçük ölçekte olmasının önemi kalmamış, sürdürülebilirlik ön plana çıkmıştır.


Birleşmiş Milletler’in 2014 yılını Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı ilan etmesi ile aile işletmelerinin yoksullukla mücadele ve gıda güvenliğindeki önemi tüm dünyada kabul görmüştür. Zira geleneksel gıda ürünlerinin korunmasına, dengeli ve yeterli beslenmeye, tarımsal biyoçeşitliliğin korunmasına ve kaynakların etkin bir şekilde kullanılmasına yardımcı olan aile işletmeleri, FAO verilerine göre dünyadaki tüm tarımsal işletmelerin yaklaşık %98'ini oluşturmakta ve dünyadaki gıda üretiminin %80'ini gerçekleştirmektedir. Türkiye’de de 2018 TÜİK rakamlarına göre tarımsal işletmelerin yaklaşık olarak %80,7'si 100 dekardan küçük işletme büyüklük gruplarında yer almaktadır.


Ancak dünyadaki bu tarımsal yapı, pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Tarımın doğal koşullara bağlılığından kaynaklanan temel sorunların yanı sıra aile çiftçiliğinin üretim gelirlerinin giderleri karşılayamaması, fiyat oluşumunda etkilerinin olmaması, gençlerin aile çiftçiliğinden ayrılıp şehirlere göç etmeleri gibi nedenler konuya daha fazla özen gösterilmesini zorunlu kılmaktadır. Doğru politikaların üretilmesi, doğru sorunların belirlenmesine bağlıdır. Bu nedenle mikroekonomik düzeyde yapılan çalışmaların tarım sektörünü her yönü ile ortaya koyması, çağımızın gereği olarak ortaya çıkmaktadır.


Bu bağlamda mikroekonomi kitaplarında bir ya da iki bölüm olarak yer alan ekonomi teorilerinin tarım sektöründeki yansımalarının tek bir kaynakta ele alınması kitabın hazırlanmasındaki temel yaklaşım olmuştur. Özellikle konuya ilişkin eğitim ve araştırmalara yeni başlayan lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri ile araştırmacılara bu önemli konuyu yeteri kadar bilgi ile ve basit bir anlatımla sunmak hedeflenmiştir. Konular verilen örnek çalışmalarla pekiştirilmiş ve konuların anlaşılması kolaylaştırılmıştır. Tarımsal konularda araştırmalar yapan kişilerin teori ile pratiği bir arada bulabilecekleri uygulamalı bir el kitabı niteliği taşıyan kitap, dört ana bölümden oluşmaktadır.


Birinci bölüm, ekonominin temel konuları ile ilgili olup giriş niteliğindedir. İkinci bölümde, mikroekonominin en önemli teorilerine yer verilmiştir. Üçüncü bölüm, tarımsal olayların mikroekonomik açıdan yorumlandığı çeşitli örnek olayların teorik açıdan şekillerle anlatımını içermektedir. Dördüncü ve son bölümde ise çeşitli tarımsal ürünlerin, mikro ölçekte araştırılması ile ortaya çıkan, pratik değeri olan çalışmalara yer verilmiştir.

devamını oku..
% 25
indirim
13.50
Liste Fiyatı : 18.00
Kazancınız : 4.50
 Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %25 indirim